Paskelbta Odontologija

Kaip paskatinti vaikus rūpintis dantų priežiūra?

Kartais auklėti vaikus gali būti itin sunku – jie būna užsispyrę, nenori daryti reikiamų užduočių. Tai ypač galima pastebėti rytai ir vakarais, kai reikia išsivalyti mažus dantukus. Kol dar jie mažo amžiaus, sunku paaiškinti, kaip tai svarbu jų burnos higienai, tačiau yra būdų, kaip galima juos paskatinti įgyti šį teigiamą įprotį.

Kodėl vaikams svarbi burnos higiena?

Kai kuriems gali atrodyti, kad mažiems vaikams nebūtina aiškinti ar mokyti apie burnos priežiūrą, nes jų turimi pieniniai dantys iškris. Tačiau vaikystėje išsiugdyti įpročiai išlieka gana ilgai, taip pat galima užtikrinti, kad nauji dantys išaugs sveikoje burnos ertmėje.

Pirmieji dveji metai itin svarbūs ateities dantų būklei – tai buvo patvirtinta moksliniais tyrimais. Todėl burnos higiena būtina rūpintis net tuomet, kai dantys dar nėra išdygę. Pirmieji dantys pradeda dygti apie šeštąjį mėnesį, o baigia iki 3 metų.

Pieniniai dantys turi mažesnį emalio sluoksnį, tad greitai gali būti pažeisti karieso. Norint to išvengti ir užkirsti kelią karieso plitimui į vėliau dygsiančius dantis, svarbu išmokyti prižiūrėti dantis ir dantenas.

Dantų priežiūros skatinimo būdai

Kol vaikai yra nedideli, būtina įdiegti įpročius, kuriais jie seks bent kol suaugs. Vienas iš jų – burnos priežiūra. Tačiau geriau pažinus vaikus, supratus, kaip jie išsiugdo įpročius, galima paversti dantų valymą įdomesniu užsiėmimu:

– Paverskite tai žaidimu. Surenkite varžybas: kas ilgiau galės valytis dantis? Taip galėsite pamokyti tinkamą dantų valymosi trukmę.
– Įsigykite elektrinį šepetėlį. Jei vaikas kol kas visai neturi kantrybės, sunku išlaikyti dantų šepetuką ilgai burnoje (pykina), tuomet įsigykite elektrinį šepetėlį, kuris lygiau nušveis per trumpesnį laiką.
– Paaiškinkite jų kalba. Vaikams gali būti sunku suprasti, kodėl reikia rūpintis dantimis, todėl turite jiems aiškinti „vaikiškai“. Pavyzdžiui, pasakykite, kad nesirūpinant dantimis, jiems skaudės, dantukai liūdės.
Leiskite išsirinkti priemones. Dantis valytis bus daug smagiau, jei vaikas pats galės išsirinkti reikalingas priemones. Tegu pasirenka mėgstamą dantų šepetuką (pavyzdžiui, su jų mėgstamu personažu), pastą.

Svarbiausia, kad valytis dantis nebūtų griežta prievolė – paverskite tai linksmu užsiėmimu. Valykitės dantis su jais – jie ims pavyzdį iš jūsų ir ilgainiui patys išmoks pasirūpinti savo burnos higiena.