Paskelbta Odontologija

Tiesūs, gražūs ir balti – tokie turėtų būti mūsų dantys

Graži šypsena turėtų puošti kiekvieną žmogų, tačiau kartais, dėl vienokių ar kitokių priežasčių net ir jauni žmonės kompleksuoja dėl netaisyklingai išaugusių dantų, kitaip tariant, kreivos šypsenos. Šypsena visais laikais buvo laikoma grožio standartu, tad ja reikėtų rūpintis, reguliariai prižiūrėti ir kai kada net – ištiesinti. Tad, ką reikėtų žinoti apie dantų tiesinimą ir kaip teisingai tam pasiruošti?

Kada reikia tiesinti dantis?

Atsakymas į antraštėje pateiktą klausimą turbūt yra akivaizdus: dantų tiesinimo ir specialių priemonių tam reikia tada, kai žmogaus sąkandis yra netaisyklingas, nuolatiniai dantys sudygę kreivai, priekyje matomas akivaizdus tarpas arba priekiniai dantys gerokai atsikišę į priekį. Visa tai lemia žmogaus nepasitikėjimą savimi, kramtymo diskomfortą, kartais šveplavimą ar netgi socialines (bendravimo su kitais žmonėmis) problemas. Apsilankius pas profesionalius dantų gydytojus, problemą ilgainiui galima pašalinti. Tereikia tinkamai įvertinti situaciją ir laiku spręsti problemą.

Dantų tiesinimo priemonės

Susigrąžinti tiesią ir svarbiausiai taisyklingą šypseną galima įvairiomis priemonėmis. Kada kuri tinka geriausiai gali įvertinti ortodontai – tai tie patys dantų gydytojai – odontologai, tik besispecializuojantys dantų tiesinimo srityje. Šiuo metu galima rinktis tokias dantų tiesinimo priemones:
• Plokšteles;
• Breketus;
• Treinerius;
• Ortodontinius aparatus;
• Kapas

Plokštelės – plokšteles ortodontai rekomenduoja rinktis vaikams arba paaugliams, nes tada jų efektyvumas būna didžiausias. Suaugusiems tokios priemonės nėra pačios efektyviausios, nebent dantų kreivumas yra visiškai minimalus. Kitas atvejis, kai dantų teisinimo specialistai gali rekomenduoti plokšteles, yra nuėmus dantų breketus. Plokštelę galima lengvai nuimti arba užsidėti vėl.
Breketai – nenuimamos dantų tiesinimo priemonės, skirtos tiek paaugliams, tiek suaugusiems žmonėms. Juos rekomenduojama rinktis turint iš ties netaisyklingą sąkandį. Užsidėjus breketus juos reikia reguliariai veržti. Tiesa, tai atlieka ne pats žmogus, bet profesionalas. Apžiūros metu, ortodontai ne tik paveržia breketus, bet ir išvalo po jais esančius dantų paviršiaus plotus, tarpelius. Šiuo metu galima rinktis įvairių tipų breketus.
Treineriai – taip pat išimami, tik šiuolaikiškesni. Jų veikimo principas panašus kaip ortodontinė viela. Treineriai taip pat rekomenduojami vaikams, tačiau pasitaiko atvejų, kai ir suaugę asmenys juos nešioja ir laukia gražesnės šypsenos. Juos nešioti reikėtų kasdien po valandą ir įsidėti kiekvienai nakčiai.
Ortodontiniai aparatai – turbūt vieni sudėtingiausių ortodontinių aparatų, koreguojančių daugiausiai apatinio žandikaulio padėtį. Jie būna fiksuojami ir ypač griežtai prižiūrimi profesionalų kas tam tikrą laiko tarpą. Gali būti fiksuojami kartu su breketais.
Kapos – bene naujausias dantų tiesinimo būdas, kurio esmė – be briketų ar kitų montuojamų aparatų išsitiesinti dantis. Jos lengvai išsiima ir įsideda yra subtilaus dizaino, be to gali šalinti tam tikras sąkandžio anomalijas.